Blog

Ztrácíte se v nabídce pokladních systému? Poradíme, na co se při výběru zaměřit.

Pokladní systém je pravou rukou každého úspěšného podnikatele. Jak se ale v široké nabídce systémů vyznat a vybrat ten, který bude nejlepší pro vaše podnikání? V následujících několika bodech najdete konkrétní tipy, se kterými to bude hračka.

Z čeho můžete vybírat? 

V podstatě si vybíráte mezi cloudovým a serverovým pokladním systémem. V případě cloudových, mezi které patří například Dotykačka nebo Storyous, si vystačíte s klasickým tabletem a jsou vhodným řešením pro menší a střední podniky – třeba kavárny

Pokud chcete ale více, sáhněte po serverovém systému, který si můžete představit jako pokladnu s vlastním úložištěm a spoustou dalších vychytávek. Mezi tento typ systému patří Septim nebo Vectron a jsou nedílnou součástí prémiových podniků jako je Ambiente, Tripoli nebo Restaurace Imperial. 

Jak velké máte nároky? 

Jiný systém bude stačit malé kavárně a jiný velké restauraci s více pobočkami. Sepište si, co reálně potřebujete. Máte specifické nároky nebo vám v systému nějaká funkce chybí? Nevadí, řada dodavatelů pokladních systémů jako například MaxiPOS vám rádi připraví řešení přímo na míru a co potřebujete doprogramují. Ať už jde o přehled nad skladovými zásobami, specifický reporting, napojení na další systémy nebo přidání notifikací pro obsluhu podle vašich potřeb. 

Zapomínat byste pak neměli ani na bezpečnost, zvláště pokud se u vás dá platit kartou. V tom případě hledejte systém s nejvyšší možnou úrovní ochrany dat a ujistěte se, že je v souladu s GDPR.

Víte, za co platíte?

Na trhu můžete vybírat z několika investic. Můžete sáhnout po softwaru zadarmo, kde vašim jediným výdajem bude nákup tabletu a tiskárny. To může být ideální volbou pro malé podniky nebo ty, kteří prodávají jen výjimečně a nemají moc produktů. 

Pokud to ale s podnikáním myslíte vážně, bude třeba si připlatit. A to buď jednorázově nebo měsíčně. Jednorázová platba je sice pro začátek vyšší výdaj, ale pak už nic neplatíte. Výhoda měsíčního paušálu je pak v tom, že jste flexibilní například ve využívání různých druhů licencí a funkcí. 

Najdete v systému vše, co potřebujete na první dobrou?

Najděte si systém, který je přehledný nejen pro vás, ale vyznají se v něm i vaši zaměstnanci. Zeptejte se jich, jestli od systému dostávají dost notifikací a jestli jim šetří čas nebo naopak přidělává práci. Nabídka na trhu je široká, tak nevyhazujte peníze za něco, co nefunguje.

Neztrácejte čas a peníze čekáním na opravu

Když se něco pokazí, potřebujete pomoc hned, ne až na druhý den. Proto hledejte systém se spolehlivou podporou, s techniky ve vašem okolí a lidmi, kteří řeší problémy rychle a efektivně. Bez pokladního systému nemůžete prodávat a není nic horšího než zavřený podnik, který čeká na servis. Zde je pak každá minuta drahá.

Víc hlav, víc ví 

Udělejte si průzkum. Zeptejte se kamarádů nebo podniků s podobným sortiment, jaký používají systém ve svých provozovnách. Dobře fungují i Google recenze. Poučte se z chyb druhých a zbytečně je neopakujte. Zároveň se nezapomeňte podívat i na to, jak si vede firma, která systém nabízí – přibývají jí pozitivní recenze a noví zákazníci nebo naopak utíkají ke konkurenci a firma je těsně před krachem? Nevstupujte na potápějící se loď. 

Teď už víte, na co se ptát a jak vybrat ten nejlepší pokladní systém. Pokud ale stále váháte, zastavte se na některou z oborových konferencí nebo veletrhů, kde se se zástupci pokladních systémů můžete setkat osobně a zároveň vidět i prezentaci nejnovějších funkcí a technologií pro celý gastro sortiment. Příkladem může být mezinárodní veletrh hotelového a restauračního zařízení, potravinářství a gastronomie FOR GASTRO & HOTEL, který proběhne 1. a 2. listopadu 2023. 

Mohlo by se vám libit